Harcerstwo w Leipzig

.....1 LDH im. księcia Józefa Poniatowskiego ZHP poza granicami Kraju ..... Polnischer Pfadfinderbund ZHPpgK in Leipzig

Wpis

czwartek, 06 lipca 2017

Proporzec harcerski w Lipsku: 4.09.2017.

Zapraszamy na uroczystość wręczenia oraz poświęcenia proporca 1 Lipskiej Drużyny Harcerskiej im. Ks. Józefa Poniatowskiego która odbędzie się podczas rocznicowych uroczystości miejskich dotyczących wybuchu II wojny światowej – w poniedziałek 4 września 2017 w lipskim Nikolaikirche - o godzinie 17.00.

Wcześniej, bo już o godzinie 15.30 spotykamy się na Augustusplatz (przy Gewandhaus) i zaczynamy naszą harcerską grę terenową: rodzinnie, w działaniu, po harcersku, oczywiście po polsku i po niemiecku.

 

Zapraszamy do poznania Lipska i jego śródmiejskich zakątków z innej perspektywy. Pokażemy Wam przy okazji kilka ciekawych Poloników (często już zapomnianych).  

Będziecie mieli wyjątkową okazję poznać naszych przyjaciół z Polski i z Saksonii.

              

             

 Druha Amelie prezentuje jedną stronę proporca (zdj. Max Steinhoff)

 

Tutaj rozkaz Naczelnika harcerzy L7/17 z 1.08.2017 zezwalający nam na posiadanie proporca.


Jako polscy harcerze w Lipsku, i ogólnie Saksonii nie jesteśmy pionierami. Pierwsze drużyny harcerskie powstały tutaj już w roku 1932, a dwa lata później w harcerskich mundurach można było tutaj zobaczyć ok. 40 dzieci. Drużyna działała w ramach Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech (ZHPwN). Od przełomowego 1934 roku lipscy harcerze i harcerki byli bardzo aktywni: biorą udział w Zlocie młodzieży polskiej z zagranicy w Warszawie (w 1934 roku), na polskim Śląsku obozują z polskimi Druhami (w 1934 i 1935 roku), uczestniczą w szkoleniach oraz kursach instruktorskich.

 

W 1935 roku w Lipsku działało już 50 harcerzy, którzy powołali 4 drużyny: 3 męskie i 1 żeńską. Dodatkowo nowa grupa powstaje w Meuselwitz na południe od Lipska.  Pracą harcerską kierował na miejscu nauczyciel, Druh Ryszard Knosała, a od roku 1934 pracownik polskiego konsulatu w Lipsku Druh Nowaczyk (źródła nie podają imienia).

 

Więcej o tej ciekawej i mało znanej historii zobaczcie tutaj.

 

Naszej współczesnej proporcowej kampanii zgodził się patronować Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Lipsku, p. Markus Kopp.

DZIĘKUJEMY !

 

Koszt wykonania proporca zgodziła się przejąć Ambasada RP w Berlinie.

DZIĘKUJEMY !

 

Obóz drużyny w Lginiu, 2017.

 

Zapraszamy do Lipska na to historyczne, wyjątkowe harcerskie, a zarazem polonijne wydarzenie w poniedziałkowe popołudnie 4 września 2017.

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
harcerzowanie
Czas publikacji:
czwartek, 06 lipca 2017 19:34