.....1 LDH im. księcia Józefa Poniatowskiego ZHP poza granicami Kraju ..... Polish Scouting Association ...... Polnischer Pfadfinderbund ZHPpgK in Leipzig
Kategorie: Wszystkie | Kontakt z 1 LDH
RSS
czwartek, 08 listopada 2012
Po raz trzeci harcerki i harcerze z całego świata połączyli się aby zaśpiewać jednym wspólnym głosem piosenkę harcerską… "Jak dobrze nam".
wtorek, 18 września 2012

W dniu 14.09.2012 otrzymaliśmy komunikat datowany na 7.09.2012 o powołaniu w Hannoverze Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech (ZHPwN) przy Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła.

Oświadczamy niniejszym, że:

1. nasze środowisko: 1 Lipskiej Drużyny Harcerskiej im. ks. Józefa Poniatowskiego funkcjonuje w ramach ZHP poza granicami Kraju (ZHPpgK) i nie utożsamiamy się z inicjatywą ZHPwN, z jego inicjatorami, przedstawicielami ani założeniami organizacyjnymi.

2. nasze środowisko harcerskie w Lipsku jest niezależne od jakichkolwiek organizacji polonijnych w Niemczech (ba... działa nawet wbrew priorytetom i "polityce wspierania organizacji polonijnych" polskiego MSZ czy innych instytucji).

hm. Rafał Ryszka HR

 

Reaktywowana w 2012 roku w Hannowerze organizacja  budzi spore zastrzeżenia formalne (sposób mianowania kierownictwa, legalność przejęcia/"kontynuacji" historycznej tradycji przedwojennej organizacji, itd.), merytoryczne (harcerstwo czy "odskocznia" dla politycznych ambicji założycieli), czy metodyczne (zaprzeczenie harcerskiej metodyce która najpierw tworzy struktury oddolne (zastępy, drużyny) a dopiero później struktury do nich naczelne (naczelnictwo, główna kwatera, chorągwie). 

Głównymi celami działalności Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech jest integracja środowisk polonijnych w formacji harcerskiej, podczas wspólnej pracy i zabawy, oraz pomoc w wychowywaniu dzieci i młodzieży polonijnej, min. poprzez:

  1. krzewienie poczucia przynależności do Narodu Polskiego,
  2. świadome kultywowanie chlubnych tradycji i kultury Narodu Polskiego,
  3. promocję nauki języka polskiego jako ojczystego. (za
21:00, harcerzowanie
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 31 lipca 2012

Już po raz trzeci wybieramy się do Holandii do Arnhem na obchody kolejnej rocznicy Operacji MARKET GARDEN z 1944 roku, kiedy to w Arnhem i okolicach wylądowali żołnierze 6. Brygady Desantowo-powietrznej im. gen. Sosabowskiego.

Po drodze spotkamy sie z Polakami z Bonn i Kolonii. Z Lipska wyruszamy w piątek 21.09 po południu i wracamy w niedzielę wieczorem. Tutaj można zobaczyć zdjęcia z porzednich wyjazdów. Koszt zależy od ilości uczestników. Na zgłoszenia czekamy do 8.09.2012 (na adres Ryszka@gmx.net) 

16:15, harcerzowanie
Link Dodaj komentarz »
Tutaj znajduje się kaledarium w porządku chronologicznym naszych zbiórek, biwaków, obozów ..... Zapraszamy do zobaczenia zdjęć przy poszczególnych kategoriach.
Z komentarzem Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Józef Antoni Poniatowski książę herbu Ciołek (ur. 7 maja 1763 w Wiedniu, zm. 19 października 1813 w Lipsku) – polski generał, minister wojny i Wódz Naczelny Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji (za: wikipedia).
Ciekawy artykuł o Polonii w Niemczech "Liebe ohne Grenzen" z niedzielnego wydania DIE WELT z dnia 18.04.2010. M. in. też kilka słów o harcerstwie Druha Andrzeja Grodzkiego z Bonn. Przy okazji pozdrawiamy !
Pfadfinderbewegung ist die größte Jugendbewegung der Welt. Sie begann 1907 in England und erfuhr ein rasche Ausbreitung. Schätzungsweise gehören ihr derzeit mehr als 38 Millionen Kinder und Jugendliche weltweit an. Die Anzahl der Altpfadfinder beträgt heute ca. 58 Millionen Pfadfinder. Die Pfadfinderbewegung ist offen für Menschen aus allen Kulturen und Glaubensbekenntnissen. Der Schutzpatron der Pfadfinder ist der Ritter St. Georg, der einen Drachen getötet haben soll. Nach seinem Vorbild sollen Pfadfinder ritterlich und ehrlich handeln, anderen Menschen Freund sein, Hilfsbedürftige und Schwache unterstützen und die Umwelt schützen. Das Abzeichen der männlichen Pfadfinder ist eine Lilie, das der weiblichen ein Kleeblatt.
Związek Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju jest organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży mieszkającej poza Polską. Związek kontynuuje ideały przedwojennego ZHP i działa od ponad 60 lat, skupiając harcerstwo polskie w Australii, Argentynie, Francji, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Szwecji i Wielkiej Brytani Prytane
W Polsce działają 3 ogólnopolskie organizacje harcerskie.
poniedziałek, 18 czerwca 2012
Keine Frage – als wir die Wettervorhersage sahen, lasen und hörten, überlegten wir schon (gaaaanz) kurz ... aber abgemacht ist abgemacht. Wir trafen uns alle kurz nach 9:00 in Dessau. Als wir uns durch zählten, kamen wir bis … 22! Ein Rekord!
W sobotę 16 czerwca 2012 zorganizowaliśmy harcerski, rodzinny rajd rowerowy po bardzo ciekawej krajobrazowo trasie - wzdłuż rzeki Łaby (Elberadweg) od miasta Dessau przez parki wpisane na listę UNESCO w Oranienabaum i Wörlitz. Trasa w sumie liczyła ok. 45 km. Gościliśmy miedzy nami 4 harcerzy z Opola oraz zaprzyjaźnionych Polaków z Magdeburga. Razem było nas 22 osoby.
wtorek, 22 maja 2012
Od roku 2009 działa w Lipsku grupa harcerska, skupiająca 14 dzieci z polskich rodzin. Nad tworzącą się grupą harcerską z Lipska opiekę pełni Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej a w marcu 2010 roku jednostka formalnie została przyjęta do Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju.

 

Kontakt z nami możliwy poprzez adres:

Sie haben Fragen oder Interesse an einer Kooperation mit uns?

Dann nehmen Sie mit uns Kontakt auf:

  Ryszka (at) gmx.net

 


Chętnie nawiążemy kontakt z nowymi osobami, też spoza Lipska czy Saksonii którzy interesują się naszą działalnością, planami i możliwością współpracy...

14:28, harcerzowanie , Kontakt z 1 LDH
Link
niedziela, 13 maja 2012

 Zapraszamy na 16 czerwca (sobota) na rowerowy rajd rodzinny wzdłuż Łaby. W programie: bobry w Dessau, Park w Wörlitz, po drodze gry i zabawy harcerskie dla dzieci i młodzieży.Trasa rowerowa odpowiednia dla dzieci już w wieku wczesnoszkolnym. Długość trasy ok. 35 km.

Z Lipska do Dessau i spowrotem  jedziemy pociągiem.  Spotkanie  w sobotę 16.06 rano na dworcu Leipzig Hbf. przy INFOPOINT. Powrót wieczorem.

W rajdzie wezmą udział także Polacy z Magdeburga.

Na rajd należy zabrać ze sobą - obok sprawnego roweru: kask,  pompkę do roweru, prowiant, pelerynę przeciwdeszczową. Koszt: ok. 10-12 Euro  (bilet na pociąg, ew. wstępy w płatne miejsca). Zgłoszenie na nadres Ryszka@gmx.net do 10.06.2012

 Prosimy przekazać informację innym potencjalnie zainteresowanym.


11:40, harcerzowanie
Link Dodaj komentarz »